9 lut Brak komentarzy admin LSPR , ,

Najłatwiej rzecz ujmując BMI to indeks umożliwiający, w znacznym przybliżeniu, oszacować czy masa ciała jest dobra w zależności do wzrostu. Słowo to oznacza dokładnie indeks masy ciała (z języka angielskiego body mass index).
W jaki sposób wyznaczyć BMI? Działanie to jest niebywale łatwa. Należy mieć wyłącznie informacje na temat ciężaru ciała w kilogramach osoby, dla której chcemy dokonać kalkulacji, a także jej wzrostu w metrach. Dalej dzielimy ciężar w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Uzyskany tym sposobem rezultat to właśnie Body Mass Index czyli BMI.
Objaśnienie rezultatu też nie powinno przysparzać problemów, chociaż przed jej obliczeniem powinno się zdawać sobie sprawę z pewnej niedokładności wyniku na podstawie tego wykładnika. Przede wszystkim nie jest to wartość precyzyjnie wyznaczająca typ otyłości, lub niedożywienia. BMI zostało stworzone dla zwykłego, uśrednionego człowieka i może się okazać, że w ogóle nie pasuje do osób niestandardowych np. uprawiających aktywnie sport. Sportowcy posiadają zwykle większą masę mięśniową niż zwyczajni ludzie, przez co ich indeks BMI będzie wysoce niepoprawny. Po prostu uzyskają wynik wskazujący na nadwadze, wówczas gdy mogą być oni obecnie w doskonałej formie.
Po obliczeniu BMI zaglądamy do zestawienia ułatwiającego nam wskazać prawidłowość naszej wagi. Wynik BMI powinien być w zakresie ok 18 – 25.