9 lut Brak komentarzy admin LSPR , ,

Nadwaga została już nazwana jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości XXI wieku. Niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz nerwy mogą w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Jednym z wyznaczników zdrowego ciała jest waga ciała – powinna mieścić się w granicach normy – czyli nie być ani zbytnio wysoka, ani zbyt niska. Dla każdego organizmu wartość właściwej wagi będzie inna, zależna od płci, wieku oraz wzrostu.
Do wyznaczenia granic prawidłowej wagi używa się wskaźnika BMI (Body Mass Index). Wartość Body Mass Index wynosząca poniżej 18, 5 sygnalizuje niedowagę, do 25 na wagę prawidłową, wartość pomiędzy 25 a 30 to nadwaga, natomiast powyżej 30 punktów oznacza otyłość, będącą wskazaniem do leczenia.
Jak obliczyć BMI? Najprostszy wzór wygląda następująco: konieczne jest podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (nie w centymetrach). W internecie można wyszukać kalkulatory, które nie tylko wyznaczą ten wskaźnik za nas, ale także wezmą pod uwagę takie parametry jak: wiek oraz płeć osoby, której dotyczy oznaczenie.
Wskaźnik Body Mass Index w większości przypadków jest wiarygodną metodą określenia, czy nasza waga mieści się w granicach dopuszczalnych norm. Nie znajdzie on jednak zastosowania w przypadku osób intensywnie uprawiających sport – dla kulturysty wskaźnik może oznaczać otyłość, podczas gdy rzeczywista zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nie wynosi więcej niż kilka procent.