9 lut Brak komentarzy admin LSPR , ,

To bez znaczenia, czy Twoim dążeniem jest zrzucenie niepotrzebnych kilogramów, czy wręcz zyskanie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, powinnaś poznać swój wskaźnik masy ciała, czyli tak zwane BMI. Co to właściwie jest Body Mass Index i jak go poprawnie oszacować?
Body Mass Index, a po polsku wskaźnik masy ciała dostarcza informacje dotyczące stosunku wagi ciała względem wzrostu, co z kolei pomaga w szybkiej ocenie stopnia otyłości. W klasyfikacji tego typu występuje sześć stopni rozciągających się na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci stopień otyłości). Dla każdego stopnia podane jest również ryzyko zachorowań związane z otyłością i tak na przykład indeks BMI niższy niż 18, 5 wskazuje na zbyt niską wagę i może być przyczyną innych komplikacji zdrowotnych.
Jak wyznaczyć BMI? Wystarczy, że kojarzysz jaka jest Twoja waga oraz potrzebny Ci będzie Twój wzrost oceniony w metrach. Wszystko co musisz zrobić, to podzielić swoją wagę podaną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony uprzednio do kwadratu. Rezultat, który w ten sposób otrzymasz to Twój prywatny wskaźnik BMI. Później wystarczy porównać go z klasyfikacją i dowiedzieć się, czy Twoje BMI jest prawidłowe. Nie zapomnij o tym, że w czasie obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być wyznaczony w metrach – podawanie wzrostu w centymetrach to częsty błąd, który uniemożliwia wykonanie prawidłowych obliczeń.
Choć wskaźnik BMI jest przydatny, w określaniu stanu własnego zdrowia nie należy kierować się tylko tym. Wyznaczony wynik potraktuj raczej jako wstępne oszacowanie punktu, z którego zaczynasz, by po jakimś czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.