Dieta, to znaczy to jak się odżywiamy niezwykle często pozostawia sporo do życzenia. Codzienna gonitwa najczęściej uniemożliwia konsumowanie regularnych i pełnowartościowych posiłków toteż nasza dieta nie jest zbliżona do tej prawidłowej.
Wielu z nas w rzeczywistości nie wie co kryje się pod hasłem zdrowe odżywianie. Czasami błędnie identyfikujemy ją ze zjawiskiem odchudzania, to znaczy dietą redukującą masę ciała, a przecież dieta jest czymś co jest obecne w naszym codziennym życiu.
Zdrowa dieta, to dieta zbilansowana. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak dostarczanie naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, mineralnych oraz innych w odpowiednich ilościach i proporcjach. właściwe odżywianie to również systematyczność konsumowania jedzenia oraz odpowiednie dostarczanie organizmowi wody.
Zdrowa dieta, czyli dieta która umożliwia utrzymanie właściwej masy ciała, pozwalająca na zapobieganie pojawienia się chorób metabolicznych a także chorób układu krążenia.
Jeśli chcemy pozostać w zdrowiu i przez dłuższy czas delektować się kształtną budową ciała powinniśmy zdecydowanie wystrzegać się nadmiernej ilości soli oraz cukrów w codziennych posiłkach. Ogromne ilości soli zawarte są w przysmakach takich jak chipsy, jedzenie typu fast food. Produkty zawierające węglowodany to różnego rodzaju słodycze oraz słodkie napoje. Dlatego też tych produktów powinno się unikać.
W codziennej diecie zapewne powinniśmy nie zapominać o błonniku. Błonnik w diecie pełni bardzo ważną funkcję, a mianowicie pełni on funkcję „miotełki”, która czyści nasz przewód pokarmowy z zalegających resztek pokarmowych. Tym samym przyśpiesza przemianę materii. Takie działanie błonnika możliwe jest jedynie w towarzystwie płynów (najlepiej wody).