Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata czuć się sprawnie i wyglądać dobrze, to już w dzieciństwie wypada ukształtować w sobie pewne nawyki. Rzecz jasna mowa tutaj o odżywianiu, ale także o wysiłku fizycznym i innych kryteriach, które determinują zdrowie.
Skoncentrujmy się jednak na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Pewnie powinna być kompatybilna z powszechnie przystępnymi poradami, które zostały sporządzone i wydane drukiem przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, najczęściej dietetycy. Owi profesjonaliści niegdyś skomponowali piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest kluczową poradą dzięki której w odpowiedni sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa konkretyzuje jakie artykuły powinny gościć na naszych talerzach każdego dnia, a jakie tylko okazjonalnie.
Na samym dole piramidy znajdują się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, potem nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy mieszczą się: mięso, ryby, warzywa strączkowe zasobne w białko oraz jaja. Na najwyższym szczeblu piramidy żywieniowej figurują tłuszcze. Stosownie z opisywaną piramidą nasze żywienie powinno w głównej mierze opierać się o wyroby zbożowe. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się tłuszczy, zwłaszcza tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta dostatnia w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy pozwoli na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym przyśpieszy przemianę materii.
Pamiętajmy, że złotym środkiem do pomyślności jest umiarkowanie i roztropność.