Niekiedy zdarza się, że zaniedbamy swój sposób odżywiania, tym samym doprowadzając się do złego samopoczucia i pogorszenia nastroju. Jednocześnie w wielu miejscach przybywa nam nadprogramowych centymetrów, a ulubione dopasowane ubrania musimy schować na samym dnie szafy. Wówczas najczęściej podejmujemy twardą decyzję – czas zmienić sposób odżywiania.

Część z nas nie próbuje nawet znaleźć zaleceń profesjonalnych dietetyków, lecz zaczyna odchudzać się we własnym zakresie, nadmiernie redukując kalorie lub eliminując niektóre grupy produktów ze swojego jadłospisu. Takie postępowanie to ogromy błąd – nawet jeśli nie doprowadzi do pogorszenia naszego zdrowia, to szybko zniechęci nas do prowadzenia wyznaczonej diety. Jadłospis, który dla siebie przygotujemy nie powinien być nazbyt rygorystyczny. Wystarczy, że będziemy przestrzegać podstawowych wytycznych – ograniczymy spożycie cukru, smażone potrawy zamienimy na te gotowane na parze, 3 duże posiłki zmienimy w 5 mniejszych, jedzonych regularnie.

Dieta może być naprawdę smaczna – w komponowaniu odpowiednich przepisów z pewnością pomoże nam dietetyczna książka kucharska. W ostatnim czasie zdrowe gotowanie jest w modzie, dlatego z pewnością znajdziemy wiele tytułów autorstwa specjalistów w najbliższej księgarni.