3 lip Brak komentarzy admin LSPR , ,

Wciąż sporo osób chodzi do lekarza tylko wtedy, gdy zauważy u siebie poważne objawy chorobowe. Pół biedy, jeśli są to objawy przeziębienia lub innej dolegliwości, którą można łatwo wyleczyć. Niekiedy jednak późne zgłoszenie się do specjalisty niweluje jakiekolwiek szanse leczenia – tak jest chociażby w przypadku nowotworów, ale też wielu „lżejszych” schorzeń, jak niewydolność serca, choroby wątroby, układu pokarmowego, itd. W wielu krajach udało się znacznie podnieść komfort życia ludzi dzięki temu, że polegają oni na profilaktyce. Niedoceniane czynności, kryjące się pod tym pojęciem, to szansa na dożycie sędziwego wieku w dobrym zdrowiu i ze sprawnym umysłem.

Profilaktyka to bardzo ogólne i złożone zagadnienie. Jednym z jego aspektów jest chociażby wiedza związana z medycyną, metodami leczenia, różnymi zagrożeniami, itd. Umiejętność rozpoznania, jaka choroba jest groźna i jakie może dawać objawy, jak jej zapobiegać i co jest ważne na co dzień, stanowi istotną zaletę w walce z różnymi zagrożeniami. Dzisiaj dostęp do wiedzy jest o wiele łatwiejszy. Nie można pominąć ogromnej roli internetu, ale tradycyjne źródła – książki, prasa – również przydają się w pozyskiwaniu informacji na tematy okołozdrowotne.

Osoba świadoma co do ogromnej roli profilaktyki chodzi do lekarza znacznie częściej niż inni. Umawia się na wizyty co pół roku lub rok nawet wtedy, gdy czuje się zupełnie zdrowa. Jest to ważne, bo wiele zmian w organizmie można z łatwością przegapić, polegając wyłącznie na ocenie swojego wyglądu, samopoczucia i zachowania. Tylko wyniki badań zleconych przez specjalistę ukażą, co tak naprawdę dzieje się wewnątrz człowieka. Czasem wczesne wykrycie niewielkich – nie dających jeszcze żadnych objawów – nieprawidłowości pozwala wdrożyć terapię i skutecznie pozbyć się zagrożenia. Regularne wizyty profilaktyczne pomagają na przykład zdiagnozować nowotwór w stadium, w którym jest jeszcze w pełni wyleczalny. Wybranie się do lekarza z powodu zauważonych konkretnych symptomów w przypadku nowotworu przeważnie nie pozostawia żadnych szans – guz bywa rozrośnięty i rozsiany, a wtedy leczenie nie ma już większego sensu.

Innym aspektem profilaktyki jest właściwa dieta. Błędy żywieniowe w dowolnym wieku stanowią bagaż, który w pewnym momencie zacznie przygniatać właściciela i doprowadzi go do poważnych problemów zdrowotnych. Unikanie niezdrowych, nasyconych chemią czy też niepotrzebnymi elementami produktów pozwala żyć zdrowiej i dłużej. Odpowiednia dieta jest czynnikiem chroniącym przed nadwagą i otyłością. Dbałość o to, by w codziennym jadłospisie znalazły się określone ilości różnych składników odżywczych, wpływa na zdrowie układu ruchu, oddechowego, pokarmowego i innych. Chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych i niweluje złe samopoczucie, na które w dzisiejszych czasach uskarża się bardzo wiele osób. W razie problemów z samodzielnym ułożeniem zdrowego jadłospisu dla osób w różnym wieku można poprosić o pomoc lekarza – najlepiej specjalistę dietetyka. Dobierze on dla każdego pacjenta indywidualną, korzystną dietę.